דף בית
 
 
אודות
 
 
צור קשר
 
 
מאמרים
 
 
מומחים
 
 
אינדקס עסקים
 
 
פרסום באתר
 
 
מוצרים
 
 
פורומים
 
 
חדשות בענף
 
 

 

 לוגיסטיקה – הגדרה

ניהול, תכנון, ביצוע ובקרה יעילים, של תנועות ואחסון של חומרי גלם, מוצרים בתהליך, תוצרת גמורה, שירותים ומידע - לאורך ובין הצמתים הלוגיסטיים השונים בשרשרת האספקה , החל משלב הייצור, דרך מרכזי ההפצה, לסיטונאים, לקמעונאים, ללקוחות הסופיים ובחזרה.
מקור
המונח "לוגיסטיקה" מקורו מן המילה היוונית העתיקה לוגוס (ביוונית עתיקה: λόγος). זוהי מילה רבת-משמעות ובין משמעויותיה: יחס, מילה, תחשיב, היגיון, ונאום.
מקורו של תחום הלוגיסטיקה הוא בצרכי צבאות בעולם לדאוג לאספקה יעילה של הכוחות הלוחמים בתחמושת ומזון אף כאשר החילות מתקדמים וקווי האספקה מתארכים. בצבאות יוון העתיקה, רומא העתיקה ובאימפריה הביזנטית, היו קציני צבא שתוארם "לוגיסטיקס" (Logistikas) אשר נשאו באחריות לצרכיהם הכלכליים ולאספקתם של הכוחות הלוחמים.
המילון האנגלי אוקספורד הגדיר את המונח "לוגיסטיקה" כ: "ענף של מדעי הצבא העוסק ברכישה, תחזוקה, ושינוע של חומרים, כוח אדם ומתקנים." לעתים קרובות יש הרואים לוגיסטיקה כענף הנדסי היוצר "מערכות אדם" להבדיל מ"מערכות מכונה".
ניהול שרשרת האספקה
ניהול שרשרת האספקה מכיל את התכנון והניהול של כל הפעילויות הכרוכות במיקור, רכש, עיבוד וניהול הלוגיסטיקה. זה כולל בין השאר את התיאום ושיתוף הפעולה עם כל שאר השותפים לשרשרת הן השחקנים הראשיים (הספקים, היצרנים והלקוחות) והן שחקני המשנה (המתווכים, ספקי שירותי מיקור חוץ ואחרים). ניהול שרשרת האספקה משלב את ניהול ההיצע וניהול הביקוש הן בתוך הארגונים והן ביניהם.
אנחנו מבדילים בין שני אזורי פעילות שונים של הלוגיסטיקה :
א.    לוגיסטיקה תחת קורת גג ( Intralogistics )
ב.     לוגיסטיקה של תובלה והפצה.
 

דף הבית | אודות | צור קשר | תקנון האתר