דף בית
 
 
אודות
 
 
צור קשר
 
 
מאמרים
 
 
מומחים
 
 
אינדקס עסקים
 
 
פרסום באתר
 
 
מוצרים
 
 
פורומים
 
 
חדשות בענף
 
 

 

עשר דרכים לשיפור הביצועים במרכז לוגיסטי עם מערכות נפח ומשקל

ייתכן שמערכות נפח ומשקל נודעות בעיקר בשל השימוש הנפוץ שלהן בארגוני משלוחים. אך הן יכולות לשפר את הביצועים גם במגוון תחומים נוספים.

מאת: מיכל זלוף*

כפי שיוכל להעיד כל מי שאי פעם היה צריך לאסוף נתונים לגבי משקל וממדים מערמה של חבילות, מערכות נפח ומשקל יכולות להקל מאוד על התהליך. במקום להיאבק עם סרגלי מידה או סרטי מידה, כל שמשתמש צריך לעשות הוא להניח את הפריט או את המארז על התקן מדידת הנפח (או במקרה של משטח, בתוך אזור הסריקה של מערכת מדידה מבוססת לייזר), והשאר יתרחש כבר באופן אוטומטי. במקרים רבים, התהליך יימשך פחות מדקה.

לא רק שמערכות אלו מהירות, הן גם מדויקות. הנתונים שהן מספקות מדויקים, עד כדי 2-3 ס"מ בממדים משטחיים, דיוק של פלוס/מינוס 0.5-0.6 ס"מ במדידה של תיבה נעה על גבי מסוע, ובדיוק של פלוס/מינוס 0.0025 ס"מ, כשתיבה זו סטטית.

"לעולם לא תוכל לקבל תוצאה מדויקת בעזרת סרט מידה," אומר רנדי נילסון [Randy Neilson], מנכ"ל Quantronix יצרן קו מערכות נפח ומשקל CubiScan "מערכות נפח יכולות לשפר את הדיוק והעקביות הכוללים בארגון."

וטרם הזכרנו את האפשרויות הרבות הקיימות לניצול הציוד הזה בפעולות במרכזים לוגיסטיים - רבות יותר מכל שעולה בדמיון. ייתכן שהמערכות מוכרים בשל תפקידם בדירוג חבילות וארגוני משלוחים, אך זה רק קצה הקרחון. כאשר משלבים את מערכות הנפח והשקילה המהירות הקיימות כיום במערכות אחרות, למשל במערכות ניהול מחסנים, במערכות ניהול הובלות וכדומה, הן יכולות לשפר את הביצועים במרכזים הלוגיסטיים במבחר דרכים נוספות. בהמשך נסקור 10 תחומי פעולה שבהם לנתוני ממדים טובים יכול להיות תפקיד משמעותי.

1.   תכנון המתקן  כאשר חברה ניגשת לתכנון מרלו"ג חדש, אחד הדברים הראשונים שירצה המתכנן, הוא לקבל מושג לגבי המוצרים שיאוחסנו במתקן: מה גודלם? מה משקלם? האם יאוחסנו במארזים נפרדים או על גבי משטחים? התשובות יכתיבו הכל, החל בתכנון אזורי ליקוט ואריזה במתקן ועד לסוג האחסון שישמש במתקן.

2.   אחסון נתוני ממדים טובים יכולים לעזור למרכזים הלוגיסטיים להפיק את המיטב ממרחב האחסון. לאחר שיחידות האחסון (SKU) נשקלו ונמדדו, אפשר להעלות את הפרופילים שלהן למערכת ניהול מחסנים (WMS), כדי לקבוע את מיקום האחסון האופטימלי עבור כל יחידה - לאן במבנה צריך להעבירה, האם היא צריכה להיות מאוחסנת במדפי זרימה (flow racks), על גבי מדפים (shelving), או באמצעי אחסון אחרת. דרך זו, לא רק משפרת את המרחב האחסוני, היא גם מבטיחה שיחידות האחסון יתאימו בפועל, אל מרחבי האחסון שהוקצו להם.

אם אנו מתכוונים להעביר את יחידות האחסון למערכות אחסון אוטומטיות, כגון מערכות אחסנה ואיסוף אוטומטיות, קרוסלות, מערכות אחסון רובוטיות, נתוני הממדים יכולים לערוב לכך שהיחידות יאוחסנו בצפיפות המרבית האפשרית.

3.   שיבוץ במקום  נתוני ממדים יכולים לפשט את תהליך השיבוץ במקום. לאחר שהתקבלו הממדים של יחידות האחסון, הם מיובאים לתוכנת שיבוץ מיוחדת (תוכנה אופיינית למערכות ניהול מחסנים), שתשתמש במידע הזה - עם נתונים לגבי אפיוני ההזמנות, למשל תדירות ליקוט - על מנת לקבוע איך לארגן את המוצרים עם אזורי ליקוט, לשיפור מימוש ההזמנה.

4.   ליקוט הזמנות בארגונים שבהם העובדים אוספים ישירות את הפריטים אל תוך המארזים, נתוני ממדים יכולים להיות המפתח למניעת טעויות בבחירת התיבות. לעתים יותר מדי קרובות, לא נותר לעובדים אלא לעשות את הניחוש הטוב ביותר שלהם לגבי גודל התיבה שתשמש אותם, אך ניחוש זה יכול להתברר כיקר. אם התיבה גדולה מדי, החברה תיאלץ לשלם על משלוח של אוויר. אם התיבה קטנה מדי, העובד ייאלץ להוציא את הפריטים ולארוז אותם מחדש, ועיכוב כזה יכול להאט את התפוקה. נתוני ממדים יכולים להבטיח שימוש בתיבה בגודל הנכון.

נוסף על כך, הנתונים האלו יכולים לעזור בהחלטה היכן בתיבה יש להניח את הפריטים הבודדים בתיבה, מהו הסדר שלפיו הם ייאספו, כדי להבטיח שכל הפריטים יונחו בתיבה בצורה מסודרת כדי שהפריטים בתחתית לא יימעכו. בנוסף, מידע מדויק לגבי משקל של יחידות האחסון (SKU) יכול לקדם נוהלי עבודה ארגונומיים טובים, על ידי כך שמוודאים שמארזי הזמנות לא ישקלו יותר מ-18 ק"ג, בערך.

5.   אימות לאחר שהושגו נתוני שקילה של פריט מלאי, והועלו למערכת ניהול מחסנים (WMS), אפשר להשתמש במידע כדי לוודא את הליקוט. כאשר ההזמנה מתקבלת, מערכת WMS מחשבת את המשקל הצפוי, בהתבסס על משקל התיבה ועוד כל אחד מהפריטים שהוא מכילה. לאחר שנאספה ההזמנה, התיבה נשקלת - לפעמים באמצעות מאזניים בקו מערכת המסוע. אם המשקל בפועל שונה מהמשקל הצפוי, אפשר להניח את המארז בצד לבחינה נוספת. אימות אוטומטי יכול לחסוך את התהליך הכרוך בבחינה הידנית של ההזמנות, חיסכון משמעותי בזמן ובכוח עבודה.

6.   אריזה  נתוני ממדים יכולים לעזור במידה רבה לחברות, לשפר את עבודת האריזה. משלוחי פריטים באריזות גדולות מדי, גדושות בחומר מילוי, יכולים להוביל לבזבוז עצום ולחוסר יעילות - ומקרים כאלו חוזרים ונשנים. "רוב החברות משלחות אריזות שהן ב- 40%-60% גדולות יותר מהדרוש. משלוחים של חבילות גדולות מדי הם יקרים יותר."

נתוני ממדים יכולים לעזור גם בשיפור האריזה בארגונים שנוהגים להשתמש בתיבות בעלות גודל סטנדרטי. למשל, אפשר להשתמש בנתונים אלו לבחירת תיבה בעזרת מחשב, וכן כדי לקבל החלטות לגבי כמות אופטימלית של מילוי החלל הריק ושימוש בחומרי אריזה שונים.

7.   בניית משטחים נתוני ממדים יכולים להביא תועלת כאשר מגיעים לבניית משטחים יציבים. לאחר שהזנו את הנתונים במערכת WMS, המערכת יכולה להשתמש בהם כדי לקבוע איך יוערמו הפריטים על המשטח (בדרך כלל, הפריטים הרחבים והכבדים יותר יהיו בתחתית), כדי להבטיח את יציבות המשטח הנושא.

8.   בניית העומס  לא רק שנתוני ממדים ומשקל עוזרים לנו בבניית משטחים, הם יכולים לעזור לנו לתכנן את המטענים על נגררים וכלי רכב אחרים שמשמשים להובלה. כאשר ארגון מוביל משטחים מלאים, מארזים, מוצרים בעלי צורה חריגה או שילוב של כל האמור לעיל, ניתן להזין את הנתונים בתוכנה לצורך תכנון המשלוח, תכנון המחסן או תכנון העומס, כדי להחליט איך להעמיס את המשאית, כדי לנצל בדרך הטובה ביותר את המרחב ולהישאר בגבולות המשקל.

9.   הובלה הופעתו של חשבון לחיוב לפי "משקל ממדי" (או "dim weight") שינתה את הכלכלה שבמשלוח חבילותl, אך נתוני ממדי טובים יכולים לעזור לסוכני המשלוח להימנע משגיאות שעלותן גבוהה. במסגרת כללי "משקל ממדי" של חברות ההובלה, סוכן משלוח שמציע חבילה גדולה בצפיפות נמוכה, חייב להגדיר הן את המשקל הממשי של החבילה וגם את המשקל הממדי שלה (אשר לוקח בחשבון את האורך, הרוחב והגובה של החבילה.) אם המשקל הממדי עולה על המשקל הממשי, יהפוך הוא להיות הבסיס של עלות המשלוח. על ידי איסוף נתוני ממדים מדויקים לגבי החבילות, סוכני המשלוחים יכולים לוודא שהם מדרגים בצורה נכונה את החבילות ולהימנע מהחזרת חיובים על ידי המובילים.

אך המדובר אינו רק בהחזרת חיוב על ידי המובילים. נתוני ממדים טובים מאפשרים למובילים גם להעריך את חיובי ההובלה כדי לקבוע את מחיר הקנייה.

10.   שירות לקוחות  שירות טוב כולל מסירת נתונים נכונים ללקוח. על ידי מסירה של נתוני הממדים לגבי המוצרים שלך, אתה מעניק ללקוחותיך הזדמנות לנצל את המידע הזה, להקלה על זרימה עבודה בארגון שלהם. ונוסף, אם אתה מחייב עבור הובלה, אתה יכול לשפר את אמינותך בעיני לקוחותיך, על ידי ציון נתוני הממדים והמשקל על החשבונית. בדרך זו הם יכולים להיות בטוחים שחויבו בעלות המשלוח בצורה הוגנת. 

מיכל זלוף, מנכ"לית ובעלים של חברת קיוסי-טק המתמחה במתן פתרונות טכנולוגים מתקדמים לשרשרת האספקה. 

 


דף הבית | אודות | צור קשר | תקנון האתר